Uusimmat uutiset

09.09.2022

Kontinkankaan kappeli sai uuden käyttötarkoituksen korjaustöiden myötä

          Kahden kilometrin päässä Oulun keskustasta itään sijaitseva...

Lue lisää

02.06.2022

OULUN KAUPPAHALLIN PERUSKORJAUSTYÖLLE KUNNIAMAININTA KANSAINVÄLISESSÄ GRAND PRIX CASALGRANDE PADANA -KILPAILUSSA

Arkkitehtitoimisto Laatio Oy on palkittu 12:tta kertaa järjestetyssä...

Lue lisää

19.05.2022

Vaasan Niemelän kortteli täydentyy

Vaasan rakennuslautakunta on myöntänyt rakennusluvan 13.5.2022 Niemelän...

Lue lisää

19.05.2022

Asunto oy Kokkolan Niemenkulma on valmistunut

Kokkolan ydinkeskustaan rakennettu kahden asuinkerrostalon kokonaisuus on...

Lue lisää

19.06.2014

Arkkitehtitoimisto Laatio Oy täyttää 40 vuotta vuonna 2014

Arkkitehtitoimisto Laatio Oy juhlii kuluvana vuonna 40-vuotista taivaltaan monin eri tapahtumin. Juhlavuoden avaus tehtiin kesäjuhlan merkeissä juhannuksen alla, jolloin työtoverit lahjoittivat toimiston perustajille, Marja ja Pekka Laatiolle, taitelija Veikko Törmäsen taideteoksen ”5x5+1”.


Pekka ja Marja Laation ja taiteilja Veikko Törmäsen ystävyys ja yhteisprojektit alkoivat jo 80-luvulla. Yhteistyön tuloksena arkkitehtuuri ja taide ovat muotoutuneet useissa toimiston suunnittelukohteissa saumattomiksi, ajankohtaisiksi kokonaistaideteoksiksi. Näitä yhteistyön tuloksia on nähtävissä mm. Valve-talossa, Lääninhallituksen päärakennuksessa sekä Oulun Tuomiokirkossa.


Taideannin jälkeen nautitiin ripauksesta taikuutta ja illalla suussa sulavista herkuista Ravintola Puistolan viinikellarissa.